سلام ، به سایت اروم نیرو توان خوش آمدید.
ارومیه، برج سفید، طبقه چهارم واحد 401
ایران ، ارومیه

خازن سه فاز صنعتی ستاره جایگزین راه اندازها

الکترو موتورها هنگام راه اندازی، جریانی حدود شش برابر جریان نامی میکشند این امر موجب افزایش بار راکتیو و کاهش شدید ضریب توان در موتورها میشود به منظور کاهش این جریان های اضافی میتوان از راه اندازی نرم یا همان سافت استارتر استفاده نمود.
همانگونه که از اسمشان مشخص است سافت استارترها صرفا جهت راه اندازی نرم استفاده میشود موتورها پس از راه اندازی بار راکتیو تولید کرده و به شبکه ارسال میکنند.
اخیرا برای راه اندازی و کاهش بار راکتیو از اینورتر استفاده میشود. اینورتورها قادرند علاوه بر راه اندازی نرم، بار راکتیو تولیدی را نیز کاهش بدهند. بزرگترین چالش اینورترها تولید هارمونیک شدید میباشد و هرچه الکتروموتورها بزرگتر باشند اینورتر مربوطه نیز بزرگتر شده و هارمونیک تولیدی افزایش می یابد، به طوری که این هارمونیک ها موجب اخلال در مدارات () و بانک خازنی میشود چنانچه در برخی موارد هنگام استفاده از اینورتر و سافت استارتر، بانک خازنی از مدار خارج میشود یا توسط رله های تاخیری، پس از راه اندازی موتورها خازن ها وارد میشوند، لدا به منظور کاهش این هارمونیک ها نیاز به فیلترهای هارمونیکی میباشند هزینه نصب و راه اندازی آن نیز میباشد.
بهترین گزینه برای جایگزینی موارد فوق استفاده از خازن سه فاز صنعتی ستاره می باشد که میتوان با نصب روی الکتروموتورها علاوه بر کاهش جریان های راه اندازی و کاهش بار راکتیو تولیدی، تلفات انرژی را در محل الکتروموتورها کاهش دهند.
با نصب خازن سه فاز صنعتی ستاره دیگر نیازی به استفاده از بانک خازنی نیز نمی باشد.